Изкуственият интелект винаги е заемал голяма част от технологичния сектор. AI и машинно обучение (ML) все повече се превръщат в част от ежедневието на хората. Те позволяват на компаниите да постигат търсените резултати с по-малко време и средства, да вземат бързо важни решения и да създават нови продукти и услуги.
През изминалата година AI и технологиите за машинно обучение получиха силен тласък в развитието си, което доведе до няколко големи пробива. Нека се опитаме да разберем кои бяха ключовите тенденции в областта на AI през 2023 г. и какво ни предстои в бъдеще.
(Не)очакваният възход на AI: причини и следствия
Очаква се AI и ML технологиите да достигнат ръст от 35% до 2026, като сега цялостната технология се оценява на почти $10 млрд.
COVID-19 стимулира активното развитие на множество дигитални отрасли и доведе до скок на онлайн пазаруването. Причината е, че редица хора преминаха към онлайн платформи, за да правят различни покупки. В много моменти онлайн магазините дори бяха единствените достъпни и удобни канали за търговия. Промените предоставиха възможност на продавачите и големите компании за потребителски стоки да поемат инициативата в развитие на областта, преплетена с цифровизацията.
С помощта на изкуствения интелект е възможно бързо да се вземат работещи решения в следните области на бизнеса:
- маркетинг;
- електронна търговия;
- управление на продукти.
Реализация на идеите
Така много от идеите, които иначе звучат гръмко, ще могат да намерят реализация. По данни на Министерството на търговията на САЩ през 2023 г. продажбите на дребно са достигнали оборот от близо 6 трилиона долара.
Техниките за машинно обучение обикновено се използват за „трениране“ на изкуствен интелект. Когато става въпрос за търговия и продажби на дребно, тези технологии помагат на потребителите да получат едно персонализирано преживяване и интерактивна среда за изпълнение на задачите.
![изкуствен интелект](https://copyvibes.eu/wp-content/uploads/2024/03/изкуствен-интелект.jpeg)
Развитието на AI върви с впечатляващи темпове в последната година
Ръст в производството
Според проучване на IBM (International Business Machines – най-големият в света доставчик на софтуер и комплексни услуги в областта на ИТ) интеграцията на изкуствения интелект в търговията и производството ще се увеличи от 40% на 80% в рамките на 3 години. Наред с това технологията се радва на постоянни инвестиции, което дава възможност за усъвършенстване и развитие.
Единствено евентуалното нежелание от страна на някои големи корпорации да въведат още иновации би забавило общия растеж на пазара. Друг проблем за развитието на тенденцията през 2024 г. вероятно ще бъде недостигът на квалифицирани служители, които знаят как да внедряват AI в бизнеса.
Основни пазарни тенденции в областта на изкуствения интелект за 2024 г.
Експертите са уверени, че в близко бъдеще областта на оптимизацията на продуктите ще започне да заема значителен дял от пазара на труда. С развитието на анализа на големи масиви от данни ще се наблюдава все по-масовото внедряване на устройства и програми, поддържащи AI.
Вече са налице технологии, работещи с изкуствен интелект в огромни бази данни, включващи и машинно обучение. Сред тях са:
- Обработка на човешката реч;
- Дълбоко обучение;
- Програми за автоматизирано вземане на решения.
Новите технологии за изкуствен интелект тепърва ще разгръщат потенциала си за работа и редицата предимства от интегрирането им в търговията на дребно. Сред плюсовете са:
- спестяване на разходи;
- висока производителност;
- бързо вземане на решения за справяне с бизнес проблеми;
- бърза доставка на стоки;
- развитието на иновациите (интелигентни ботове, автономни превозни средства).
Според очакванията описаните ползи могат да подобрят аналитичния и поведенческия опит на потребителите, като по този начин увеличат значението на оптимизацията.
Baker Hughes
През 2020 г. Baker Hughes стартира приложение, базирано на изкуствен интелект, даващо възможност на операторите да виждат производствени данни от петролни кладенци в реално време. Това доведе до много по-точни прогнози в цените и добива на нефт и газ, превръщайки се в ярък пример за потенциала, който AI има за оказване на огромно, пряко влияние върху бизнеса на световно ниво.
Значителен ръст в Северна Америка
През следващите няколко години Северна Америка вероятно ще доминира на AI пазара, тъй като тя е най-активна в използването на технологиите на изкуствения интелект. Това до голяма степен се дължи на мащаба високотехнологична индустриализация в САЩ и Канада. Те насочват инвестициите си към модернизиране на търговията на дребно и към решения на конкретни предизвикателства в тази област.
Двете страни бяха сред първите, които въведоха AI за оптимизиране на стоки и услуги в споменатия сектор. Благодарение на иновациите, за търговците на дребно е по-лесно да подпомагат крайния потребител, да управляват бизнеса си и да разбират моделите на купуване и клиентските предпочитания.
![изкуствен интелект](https://copyvibes.eu/wp-content/uploads/2024/03/ИИ.jpeg)
Възходът на изкуствения интелект ни кара да се запитаме – какво ли крие бъдещето?
Водещи брандове, които вече използват изкуствен интелект
Естествено, изкуственият интелект се интегрира в офлайн и онлайн магазини, за да увеличи продажбите, редуцирайки разходите. Това вече бе направено от водещи технологични компании като:
- NVIDIA;
- Intel;
- Salesforce;
- Sentient Technologies;
- Microsoft;
- Google;
- IBM;
- Amazon Web Services.
Още през 2020 г. започва активното използване на AI в различни области. Kenco Logistics стартира DaVinci AI. Този продукт предоставя широк набор от аналитични услуги, обхващащи всички вериги на доставки. Технологията може да се използва за получаване на прогнозна информация, която по-късно да се превръща в действия. Mastercard представи решения Drive Through за търговци, които опростяват пазаруването в магазини, работейки с минимален контакт и максимално ангажиране на страните.
Водещи тенденции в областта на изкуствения интелект
Сега нека разгледаме най-големите тенденции в областта на изкуствения интелект и машинното обучение през 2023 г. Те ще ви дадат идеи за това как да контролирате бизнеса и други области на дейност.
Хиперавтоматизация
Хиперавтоматизация означава процесите на прилагане на иновативни разработки за ускоряване и опростяване на задачи с минимално използване на човешка сила и знания. Тази концепция често се нарича цифрова или интелектуална автоматизация.
На много водещи компании се налага да работят с големи потоци от информация и е необходима автоматизация, за да я извличат ефективно. Познаването на данни и анализът им могат да бъдат открити навсякъде, така че в наши дни тези инструменти стават все по-достъпни и желани. Професиите, които ще бъдат много търсени в тази област, са:
- архитект на приложения;
- специалист по машинно обучение;
- инженер данни.
Типове автоматизации
Науката за данните е подходяща за финансови институции, производство, застрахователни компании, маркетингови фирми и др. Хиперавтоматизацията е необходима за извършване на изследвания с цел увеличаване на печалбата на фирмата. Основните съвременни технологии тук са:
- автоматизация на процеси с помощта на ботове (RPA);
- Работа с AI и ML;
- Когнитивна автоматизация на процесите;
- Софтуер за правилно управление на процеси (iBPMS).
Целта, поставена пред тези технологии, е да опростят процесите на проектиране, така че те да могат да се извършват с минимална човешка дейност.
![Майкрософт](https://copyvibes.eu/wp-content/uploads/2024/03/майкрософт.jpeg)
Microsoft е сред технологичните гиганти, които вече активно използват изкуствения интелект в дейността си
Значително подобряване на производителността
Конкретните методи на хиперавтоматизацията в дадена компания са различни. Например, за подобряване на обслужването на клиенти може да се използва разговорно AI и RPA. Това ще спомогне за автоматизиране на отговорите по имейл към клиенти, както и подобряване на удовлетвореността им по CSAT.
Повишаване производителността на служителите в дадена компания може да се осъществи чрез включване на технологии в трудоемките процеси. Чрез това внедряване се намалява техническата работа и се подобряват фокусът и мотивацията върху изпълнението на други задачи. Използването на системни интеграции ще даде на всяка компания възможност да оптимизира работните си и бизнес резултати.
Приложения за киберсигурност
Един от важните компоненти на съвременния свят е информационната сигурност. AI и ML дават възможност за изграждане на надеждна и автоматизирана киберзащита.
Основните методи за подобряване на киберсигурността с помощта на машинно обучение и изкуствен интелект си базират на това, че AI помага за филтрирането, класифицирането и обработката на входящата информация. Не е тайна, че данните в тази сфера са наистина много като обем.
ML, от своя страна, дава възможност за анализ на целия този обем от данни. В помощ на активната защита от него се извеждат своевременно индикациите за заплахи или зловреден софтуер.
Систематизиране на информацията
Внедряването на технологията ще систематизира информацията според зададени параметри, което позволява тя да се съпоставя и да се проследяват всякакви заплахи.
AI ще опрости одита на начините за защита на информацията, което ще ви позволи бързо да научите за ефективността на прилагането на ограниченията. По този начин:
- AL и ML бързо откриват заплахи и вреден софтуер, създавайки платформа за сигурност за сканиране на големи количества информация;
- С помощта на AI през 2024 г. предприятията укрепват методите за т.нар. миграция в облака, като подобряват работата с големи количества данни;
- Предпазват се и структурата, и имуществото, и крайните потребители на дадена компания.
Пресечна точка на AI и ML с loT
AI и ML безспорно подобряват сигурността и потребителското преживяване в интернет. Gartner публикува изследване, според което в края на 2022 г. над 80% от проектите за нашумелия интернет на нещата (IoT) в корпорациите непременно ще съдържа AI и ML. Все пак всички устройства трябва да са свързани с интернет, за да могат да реагират своевременно на всяка ситуация въз основа на подадена информация.
По-лесно събиране на информация
В описания модел значението на иновациите се състои в способността за бързо придобиване на информация за определяне на модели и откриване на аномалии. Всичко това става с помощта на интелигентни сензори и допълнителни устройства. Тези данни включват дори обективни физични величини като:
- температура;
- налягане;
- влажност;
- чистотата на въздуха;
- звукови промени;
- разпознаване на зрението.
Интелигентен дом
Пресечната точка между AI, ML и loT може да бъде открита в интелигентния дом, из модерния град или в преносимите устройства. Последните включват смарт часовници, гривни, приложения за наблюдение на здравето и др. Това обхваща устройства за AR /VR и безжични слушалки.
Внедряването в интелигентния дом ще позволи автоматично управление на светлината, температурата и електрическите уреди. Освен това подобна иновация не просто прави всичко автоматично, а се адаптира към навиците на обитателите си, което добавя повече подкрепа за потребителите.
AIoT за „умни“ градове
AIoT се използва и в интелигентните градове, като създава комфортна среда. Технологията следи за реда, безопасността и удобството на живущите. Разработките се добавят към смарт транспорт, осветление или енергийната система. В промишлеността AI и машинното обучение опростяват анализа на информацията, която е необходима за оптимизиране на всички дейности, включително вериги за доставки и логистика.
![изкуствен интелект](https://copyvibes.eu/wp-content/uploads/2024/03/AI-1.jpeg)
Закъснявате с интеграцията на AI? Рискувате да изостанете от конкуренцията!
Прогнозиране и анализ на бизнеса
В сравнение с описаните по-горе методи, прогнозирането и анализът в бизнеса с помощта на AI е най-лесното нещо, което може да се направи. AI и ML предлагат изготвяне на прогнози с точност до 99%. Днес финансовите компании вече използват технологиите, за да узнаят търсенето на валутни двойки въз основа на пазарните условия и да показват поведението на хората, както и нивата на нестабилност в реално време. Това дава възможност да се осигури на финансовия и техническия сектор точното количество предлагане, което да отговаря на търсенето.
Разцветът на разширения интелект
Интересна тенденция е комбинацията от естествен и изкуствен интелект, чрез който AI и човекът да повишат значително когнитивната производителност.
Според Gartner до 2023 г. 40% от екипите за инфраструктура и операции ще започнат да използват автоматизация с AI, за да постигнат по-голяма IT производителност. В резултат на това половината от сложната работа ще се извършва от машини.
С помощта на разширения интелект различните платформи бързо извършват събиране на информация с нейното структуриране чрез шаблони. Данните се взимат от различни източници и компанията получава пълна картина на продукта, на своя клиент и т.н.
Тази тенденция в областта на изкуствения интелект ще бъде ключова и ще се развива стремглаво през 2024 г. в сектори като финансовите услуги, здравеопазването, пътуванията и търговията.
IT тенденции, които да не очаквате през 2024 г.
Според анализаторите на ABI Research има няколко тенденции, които могат да оформят технологичния пазар, както и тенденции, които привличат голямо внимание, инвестиции, но е по-малко вероятно да повлияят на пазара през 2024 г.
Крайни изчисления
Анализаторите предполагат, че няма да има бум на крайните изчисления, а само ще продължат с плавно увеличение. Методите за използване на edge computing и финансовата зависимост са пряко свързани с мрежата 5G както в частния, така и в публичния сектор. Ценовата лоялност на тези услуги за развитието на edge computing все още не е преминала в глобалната фаза на реалността,. Затова и цялостното развитие се планира по-бавно от очакваното.
Роботика
Нито пък роботите-придружители ще навлизат в широка употреба. В продължение на много години водещите разработчици и компании бяха принудени да се откажат от търговията с подобна услуга. Едва през 2021 г. инвестициите в подобен сектор отново започнаха да текат и тогава потенциалът на технологиите, задвижвани от изкуствен интелект, беше преразгледан.
Голям интерес предизвика роботът Astro на Amazon, но въпреки потенциала, през 2024 г. той едва ли ще направи пробива, очакван от анализаторите и експертите в бранша.
Продажби
Следващата тенденция, която най-вероятно няма да се случи през 2023 г., е да се възстанови обемът на продажбите на машини. Веригите за доставки все още не могат да запълнят търсенето поради липсата на полупроводници. САЩ активно се развиват в тази посока, но засега няма бързо решение на проблема. ABI Research не очаква връщане на продажбите на нови автомобили към $90 млн. преди средата и края на 2024 г.
Недостиг на полупроводници
Както споменахме, и през 2024 г. ще се работи за преодоляване на недостига на полупроводници. Основните предизвикателства са свързани с допълнителния капацитет, инфлационните ефекти и реалното търсене. Основните рискове са в социалните и политическите аспекти, в резултат на което няма възможност за своевременно стартиране на нов производствен капацитет.
Езикови модели
Активно се създават програми с изкуствен интелект в областта на езиците, машинно подпомаганата комуникация и машинното зрение. Разходите за предоставяне на тези технологии и услуги за тях нарастват по-бързо от разходите за софтуер и тази тенденция може да се запази през цялата 2024 г.
В заключение
Да обобщим: според проучване на IDC, световните разходи за разработване на изкуствен интелект през 2024 г. могат да надминат $500 млрд. Основният фокус в момента е върху създаването на технологии и внедряването им в бизнес проекти за подобряване на логистиката, технологичните процеси и планирането.
Всички описани тенденции в областта на изкуствения интелект се появяват постепенно и ще продължат да се развиват стабилно. Други функции, които могат да бъдат внедрени и добавени, са машинното обучение в областта на гласовите услуги и поддръжката и цифровото регулиране на информацията.
AI и ML помагат на големите компании и търговците да разбират настроенията на пазара, нивата на стрес и други фактори, които работят заедно, за да вземат бързи решения. Изкуственият интелект и машинното обучение тепърва ще играят важна роля в управлението на сложни задачи за успеха на всяка дейност.
Роботизацията на процесите показва безупречни резултати, елиминирайки човешките грешки. Активното и мащабно развитие на индустриалните области допълнително увеличава необходимостта от разработки в областта на изкуствения интелект и машинното обучение.