Отговорът тук е силно зависим от фазата, в която се намира бизнеса, от неговите предизвикателства и от текущото му представяне онлайн.
Оптималният вариант е стратегията за съдържанието да съпътства самия процес по създаване на уебсайта и да служи за основа на цялата му структура.
Ако обаче сайтът вече съществува и функционира, content маркетингът също има какво да предложи в посока подобряване, оптимизация и допълване на съдържанието по възможно най-стратегически адекватния начин.
Фазите на процеса могат да бъдат систематизирани по следния начин:
Първа фаза: планиране на структурата на сайта
Това представлява концепция за менютата, категориите, подкатегориите, филтрите и другите структурни елементи на уебсайта, независимо дали той има функция за онлайн пазаруване, или не.
В тази фаза се търсят възможно най-смислените допирни точки между три вида логика:
- Дейността на бизнеса;
- Търсенията на потребителите в Google;
- Изискванията за добре подреден, интуитивен и лесен за навигация уебсайт.
Фазата изисква запознаване с всички подадени изходни материали, концептуализиране на най-добрите начини те да се подредят в сайта и финално обсъждане на идеите с клиента.
Това е фундаментът, от който следва да тръгне цялата по-нататъшна работа. Без добре организирана структура на сайта, не може да се премине през нито една от следващите стъпки.
Ако ли пък тя вече е премината в минал момент, може да се продължи директно напред – с подход, гъвкав към ситуацията и спомагащ за най-добро използване на наличната основа.
Втора фаза: ключови думи и семантика
Разбира се, тази фаза неизменно присъства и при самото структуриране на сайта, ако през такова е преминато.
Те представлява “превод” на услугите на бизнеса в думи, които потребителите търсят в Google. Това е най-продължителната и отговорна част от процеса, която включва различни дейности от страна на изпълнителя, включително:
- Проучват се в детайл ключовите думи за всяка отделна услуга, както и тенденциите в тяхното търсене;
- Думите се групират в малки семантични ядра, които описват възможно най-детайлно всички предлагани продукти, услуги, информационни ресурси и специфики на бизнеса;
- Фиксира се стратегия, чрез която основните фокусни думи да бъдат позиционирани добре в търсачките – чрез създаване и обогатяване на съдържанието във всички секции на сайта;
- Създава се план за категорийни текстове, продуктови текстове, спомагателни материали, блог и т.н.;
- Прави се анализ на конкурентите, класиращи се на първа страница в Google по основните ключови думи, за да се определи оптимална дължина и структура на текстовете;
- Прави се базова концепция за самото съдържание – вече не като семантика, а като бизнес логика и потребителско изживяване. Тези детайли могат да бъдат адаптирани от копирайтъра в процеса на работа.
Или иначе казано: концептуализира се цялостен план за създаване на смислено, оптимизирано, стратегически планирано съдържание.
Конкретните стъпки в това начинание са силно зависими от индивидуалния проект, но във всички случаи включват използването както на специализиран софтуер, така и на експерт по планиране и създаване на стратегически оптимизирано съдържание.
Трета фаза: написване на съдържанието
В тази фаза копирайтърът има задачата да се движи стриктно по параметрите, описани в създадената стратегия, като същевременно създаде качествено, достъпно и добре структурирано съдържание за сайта.
Това е именно фазата, в която абстрактното придобива съвсем реални измерения, а клиентът започва да вижда първите “плодове” на досегашния труд на своите партньори.
Важно е да се отбележи, че дори и най-добре обмислената стратегия не би псотигнала целите си, без текстът да е преминал през наистина добър копирайтър. Същото важи в голяма степен и в обратна посока – дори и най-креативният автор не може да постигне забележителни резултати, ако зад текста му не стои солидно проучване и смислено планиране.
Именно това е и уникалното в услугата на CopyVibes – цялостният подход към процеса, в който теоретични препоръки и практически умения идват при крайния клиент в комплект.
Четвърта фаза: мониторинг и текуща оптимизация
След като текстовете са готови, качени в сайта, индексирани и класирани, ние можем да продължим да работим по тях в дългосрочен план.
Точно така – съдържанието не е стратичен, а динамичен инструмент за бизнес развитие. Защото колкото по-голяма (и колкото по-силна) е конкуренцията в нишата ви, толкова повече бизнеси ще се конкурират за позиция на първите страници.
Именно затова появата на по-добро съдържание може да бъде адекватно контрирана… С още по-добро!