TikTok вече е ежедневие за над 1/3 от хората в България, а влиянието на тази социална мрежа продължава да расте непрекъснато, и то с внушителни темпове. 2,4 милиона души в страната използват най-бързо развиващата се социална мрежа поне веднъж в месеца, сочат актуалните данни, изнесени от агенция CopyVibes. При население от около 6,5 милиона души това означава, че около 37% отварят приложението най-малко веднъж на 30 дни.

А всъщност голяма част от потребителите използват TikTok много по-често – индикация за това носи статистиката на гледанията и средния брой минути, прекарвани на ден в приложението. Данните могат да бъдат наречени изумителни, тъй като говорят за около 18,4 милиарда излъчвания на видеата в платформата в рамките на месец! Практически това означава, че на един потребител се падат средно по около 7 хиляди гледания в рамките на периода. Звучи фантастично, но все пак за същия времеви диапазон се създават над 11 милиона кратки клипчета с разнообразно съдържание. Това индикира висока продуктивност, както и подчертан интерес от страна на аудиторията към контента, наличен в социалната мрежа.

Дори и числата да изглеждат бомбастични и нереални, обяснението може да се открие и във времето, което ТикТок потребителите прекарват с любимата си социална мрежа. Според данните, цитирани от CopyVibes, ангажираността на аудиторията е смайваща – всеки регистриран българин в системата отдава около 80 минути на денонощие от времето си именно на тази платформа. TikTok буквално се превръща в навик във всекидневието, като се отваря средно по 14 пъти на ден.

Разбира се, обяснение може да се открие и в спецификата на съдържанието – предимно кратки видео материали, които могат да се нарекат лесно смилаеми. Преглеждат се бързо, не са натоварващи и се явяват като алтернатива на по-дълги и за мнозина по-скучни клипове и постове в други социални мрежи. Но ТикТок вече излиза и извън чисто развлекателната си насоченост.

Все повече брандове се популяризират посредством TikTok

Тази социална мрежа набира скорост и влияние и в друго направление. Това е платформа, която се оказва отличен трамплин за множество продукти и търговски марки, търсещи по-бърз и непосредствен път към вниманието на аудиторията. До голяма степен TikTok вече играе ролята и на предпочитана търсачка, посредством която потребителите намират информация за различни брандове и артикули. Показателно е въздействието на социалната медия върху развитието на beauty индустрията – един на всеки 4 ползватели, заинтересовани от продукти за красота и поддържане на външния вид, са направили покупка след гледане промоционално видео по темата именно в ТикТок.

Но влиянието на платформата не се ограничава дотук, а разширява обхвата си към все повече видове бизнес. Те буквално се рекламират посредством тази медия, тъй като много потребители търсят информация за определени продукти, опирайки се на опита да други потребители – т.нар. инфлуенсъри. И самите ползватели търсят това съдържание. Получава се така, че докато при други социални мрежи потребителите се стремят да избегнат рекламното съдържание, то в TikTok често търсят именно това.

А твърдението, че това е платформата на младите хора, също не е просто поредното клише. За Generation Z, към която спадат родените през този век, платформа като Facebook е ако не отживелица, то виртуална територия за по-старото поколение. Няма нужда и от навлизане в конкретиката на данните – достатъчен е поглед върху съдържанието на TikTok, за да стане ясно, че в тази медия действително материалите са насочени в много по-голяма степен към аудиторията под 30 години. Или поне беше така, защото от известно време насам нещата стоят различно, а възрастовата граница на аудиторията се увеличава неимоверно.

До голяма степен това са младите хора, за които смартфоните не са последният писък на технологичната мода, а едва ли не даденост. В този смисъл е любопитно какво е разпределението между ползвателите на основните видове операционни системи при “умните” телефони. Оказва се, че притежателите на Android апарати, които използват TikTok, са два пъти и половина повече от тези с iOS устройства – 72 на 28 процента. Разбира се, това вероятно се дължи и на факта, че потребителите с iPhone като цяло са по-малко, тъй като самите телефони са по-скъпи.

А къде се съпоставя ТикТок спрямо останалите социални мрежи? За момента Facebook държи палмата в България – данните са динамични, но се смята, че със сигурност над 4 милиона души в страната са отворили акаунт във водещата социална мрежа и го ползват поне епизодично, ако не постоянно. Разликата за момента не е малка, но тенденциите предполагат, че тя ще се скъсява все повече с нарастване на влиянието на TikTok върху аудиторията в България.