AI има огромно приложение в дигиталния маркетинг. В следващите редове ще разберем как AI може да помогне за генерирането на печалби чрез иновативни стратегии. Ще разгледаме как изкуственият интелект автоматизира дребните, механични задачи, как подпомага продуктивността на маркетинговите екипи и стимулира креативността на отделните членове от екипа. 

Изкуственият интелект навлиза лавинообразно и вече е водещ инструмент в почти всяка дигитална индустрия, а и не само. Последните статистически данни показват, че съвременните технологии за AI могат да повишат производителността на бизнеса с до 40%.

Очевидно е, че компаниите, които разполагат с AI и имат желание да го развиват, ще имат повече шансове да натрупат значителна преднина спрямо конкуренцията в много различни аспекти. Все повече компании инвестират в AI маркетинг – един ефективен, но все още смятан за сложен инструмент, който със сигурност ще промени начина, по който компаниите се популяризират. 

Съдържание

Какво представлява AI маркетингът? 

Първо трябва да уточним какво точно представлява изкуственият интелект (AI).

AI е комбинация от много различни технологии, които са способни да изпълняват отделни задачи, изискващи познания и логика. Когато се прилагат към обичайните бизнес дейности, тези технологии могат да се „учат“, да действат и да изпълняват задачи с интелект и подход, подобни на човешките. Той се използва за симулиране на човешки реакции и поведение в машините, като ни спестява много време и пари.

Пред AI са поставени четири различни изисквания:

  • да мисли като човек;
  • да действа като човек;
  • да изгражда винаги рационални съждения;
  • да действа рационално в полза на хората.

Според Службата за патенти на Съединените щати (USPTO) технологиите, които се отнасят към AI, включват машинно обучение, обработка на данни, хардуер на AI, езикови модели, еволюционни изчисления, компютърно зрение, разпознаване на реч и планиране/контрол.

изкуствен интелект

Източник: Unsplash

Какво представлява маркетингът с изкуствен интелект?

Маркетингът с AI е метод, използващ технологии за събиране на данни, комуникация с клиентите, предвиждане на следващите им стъпки и вземане на автоматизирани решения, които оказват влияние върху маркетинговите усилия. AI обикновено се използва в случаите, в които скоростта е от съществено значение. Основната му цел е да увеличи възвръщаемостта на инвестициите (ROI) в компанията.

С помощта на AI, маркетолозите могат да разбират в дълбочина поведението на своите клиенти, да предвиждат техните действия и да предугаждат настроенията им. Следователно, те биха могли да насочат правилната стратегия към правилния клиент, като спестят време, усилия и ресурси. 

Добър пример за използване на изкуствен интелект в сферата е Gmail и Google Docs, които интегрират изкуствен интелект в Smart Compose. Чрез него те прочитат това, което пишете, анализират го и предлагат какво да напишете по-нататък. 

Защо е важен AI маркетингът?

Въздействието на изкуствения интелект върху дигиталния маркетинг е огромно. Близо 80% от клиентите очакват от компаниите да разбират техните нужди и да отговорят на очакванията им. AI позволява на специалистите да обработват огромно количество анализи на данни от социалните медии, имейли и уеб за значително по-кратко време. Ето защо маркетингът с изкуствен интелект постепенно се превръща задължителен за всеки бизнес. 

Нека ви представим няколко примера как изкуственият интелект подобрява работата на маркетинговите екипи и потребителското изживяване. 

Автоматизации 

Чрез AI, автоматизациите стават много по-бързи и точни. Екипът може да работи с тях, за да позволи превръщането на данните в решения, смислени взаимодействия и да повлияе положително на бизнес резултатите ви.

Всичко е свързано с данни, но по-важно е лесното и прецизно превръщане на цифрите в използваеми познания. Скоростта, с която се изпълняват и прилагат маркетинговите задачи, е критичен елемент, който изкуственият интелект може да осигури на вашия бизнес. 

AI помага на маркетолозите да увеличат броя на кампаниите, които създават, да определят най-подходящите следващи действия за клиентите и след това да определят правилно механизмите за прилагането им. 

Имейл маркетинг

AI автоматизацията в имейл маркетинга е една от първите на пазара. Чрез него компаниите могат да увеличат ангажираността на клиентите и процента на отворените имейли, като същевременно спестяват време и пари. AI ще върви една крачка пред копирайтъра, като оптимизира отделните функции и проследява тяхната ефективност.

Освен това, изкуственият интелект се използва в автоматизацията на социалните мрежи. Точно както и в случая с имейл маркетинга, компаниите го използват, за да привлекат и задържат вниманието на клиентите с оптимизирано и персонализирано съдържание.

изкуствен интелект

Източник: Unsplash

Минимизиране на грешките

Хората допускат грешки. AI и недостатъците на човешкия фактор e широко дискутирана тема, а мнозина смятат, че изкуственият интелект ще бъде средство за отстраняване и предотвратяване на всякакви пропуски и неточности.

Една от основните цели пред AI е да се сведе до минимум човешкото участие и по този начин да се елиминира вероятността от неволни грешки или умишлени действия, нанасящи вреда на бизнеса. Доказано е, че той може да помогне особено много в най-тревожния и чувствителен аспект на субективна намеса: сигурността на данните.

Често срещаните проблеми, свързани със сигурността на данните, карат много брандове да се притесняват от недобросъвестност или неспособността на служителите им да опазват данните на клиентите им. Увеличаването на кибератаките е риск, с който всеки бизнес в областта на електронната търговия трябва да е наясно. За щастие AI може да помогне за решаването на тези проблеми, като се учи, адаптира и предлага киберсигурността, от която се нуждае бизнесът.

Спестява разходи

AI може да ви помогне да спестите много от ресурсите, които обикновено се използват за създаване и прилагане на маркетингова стратегия. С негова помощ ще подобрите значително финансовия си баланс: редуцирате разходите, работите по-бързо и по-ефективно и увеличавате приходите си.

Вместо вашата организация да изразходва твърде много пари и часове, за да свърши нещо, AI може да ви помогне да изпълните повтарящи се рутинни задачи. Той съкращава времето, през което дадено действие се изпълняват от персонала, като същевременно, както споменахме, свежда грешките до нула. Разходите за наемане на служители могат да се намалят значително, като същевременно се използват наличните кадри за изпълнение на по-важни задачи.

Повишава възвръщаемостта на инвестициите

AI помага на маркетолозите да разбират по-добре клиентите и да им гарантират по-удовлетворяващо потребителско изживяване. Маркетингът, задвижван от изкуствен интелект, позволява на екипите да създават прогнозен анализ на целевата аудитория. Така всеки продукт и услуга ще бъдат предлагани с индивидуален подход, който ефективно увеличава възвръщаемостта на инвестициите при всеки контакт с клиента.

Чрез изкуствения интелект маркетолозите могат да получат по-добра представа за клиентите, да ги групират правилно и да ги насочват към следващата стъпка от пазаруването.

Сред огромната конкуренция една кампания, поднесена по неправилен начин или на неправилната аудитория в неподходящ момент, всъщност може да отблъсне хората от вашата марка. Чрез задълбочен анализ на пазарното търсене и разбиране на това, което всяка група всъщност иска, маркетолозите могат да увеличат броя на реалните продажби, без да пилеят бюджети в напразни усилия.

Подобрява персонализацията

Вече няколко пъти споменахме персонализацията при онлайн пазаруване. Това е нещото, на което клиентите все повече държат, когато става въпрос за е-търговия. И всичко това е постижимо чрез подобрена интеграция на AI.

AI може много да спомогне за адресирането и подобряването на вашите реклами. Много компании вече използват изкуствен интелект, за да персонализират уебсайтове, имейли, публикации си в социалните медии, видео и друго съдържание, за да отговорят по-добре на всички очаквания и желания.

Макар зад подобен ефект да стои изключително сложен алгоритъм и огромен поток от информация, механизмът за впечатляващо и ангажиращо съдържание е простичък: всеки отделен клиент ще получи своите персонализирани известия директно на телефона, имейла или любимата си социална мрежа, въз основа на това, което е гледал, търсил или точно това, което иска да чуе от дадена марка.

изкуствен интелект

Източник: Unsplash

По-интелигентно и по-бързо вземане на решения

Изкуственият интелект помага за обработката на данни много по-бързо, гарантира точността, сигурността и дава възможност на екипа ви да се съсредоточи върху стратегически инициативи за провеждане на ефективни кампании с негова помощ.

AI е в състояние да събира и проследява тактически данни в реално време, така че маркетолозите да вземат мерки на момента, без да се налага да чакат края на кампаниите. Те могат да определят какво да правят по-нататък въз основа на отчетите, базирани на данни, така че решенията да бъдат по-обективни.

AI в дигиталния маркетинг – употреби

Прогнозиране на продажби и печалби

Всяка компания се стреми да отговори на клиентските очаквания, като предвиди тяхното поведение и това на конкурентите си. Прилагането на AI в продажбите и маркетинга помага на екипите по продажби да бъдат с няколко хода напред. Един от методите е да се съберат и анализират данни за техните контакти и предишни покупки.

Така тази система може да прогнозира какво ще купят клиентите след това, както и в какво количество. Тя ще ви помогне да определите какъв продукт да промотирате и на кого да го предложите, за да постигнете повече продажби. Този начин за пазарно проучване ви позволява да избягвате свръхпроизводството или предлагането на продукти с изчерпани наличности, като балансирате инвентара си.

Пример за софтуер, който използва изкуствен интелект в помощ на маркетинговите представители, е Qurious. 

Проучване и сегментиране на потенциални клиенти

Основната причина, поради която повечето компании използват AI, е събирането на данни.

Информацията, която даден софтуер събира за предприятията, е ценен източник за тях, за да разберат потребителите по най-добрия начин и да вземат решения, ориентирани към тях. 

AI дава възможност за познаване на цялостния пазар чрез анализиране на огромното количество онлайн съдържание в платформите на социалните медии, блоговете или други платформи.

Маркетолозите могат лесно да създават клиентски персони въз основа на милиарди данни, събрани от алгоритмите на AI. Те включват локация, местни особености, поведение при покупка, минали взаимодействия/комуникации и др.

След това сегментирането се извършва далеч по-ефективно. Маркетолозите могат да определят по-ясно кои клиенти трябва да бъдат таргетирани и включени или изключени от кампанията, да подберат по-добре продуктите, които клиентите вероятно ще купят, и да се презентират по най-правилния начин на нов кръг от хора.

Генериране на съдържание

Инструментите с изкуствен интелект могат да подпомогнат работата на създателите на съдържание, повишавайки тяхната креативност и продуктивност. 

Въпреки че основната част от съдържанието се създава от човек, можете да използвате инструменти с изкуствен интелект, за да насочите и подпомогнете усилията на екипа си в правилната посока. ИИ ще автоматизира конкретни задачи – съдържание на имейли, персонализирани доклади/съобщения или контент в социалните медии.

Инструменти като Rocco и AdCreative AI могат да ви помогнат да създавате свежи публикации в социалните мрежи, които да увеличат ангажираността на вашите последователи. Можете също така да се обърнете към маркетингова агенция, използваща AI, която ще ви помогне с оптимизиране и създаване на съдържанието в различни канали.

PPC реклама с изкуствен интелект

AI се използва широко и в PPC рекламата (pay-per-click advertising). Според GoodFirms, проучванията показват интригуващи резултати от прилагането на изкуствен интелект в сегмента.

По-специално, някои от най-добрите приложения на AI в PPC са:

  • Смарт оферти;
  • Интерактивни реклами;
  • Анализ на ефективността;
  • Динамични реклами за търсене;
  • Оптимизиране на цените;
  • Управление на акаунти.

С помощта на изкуствен интелект можете да наблюдавате повече рекламни платформи, което не би било постижимо от вътрешните ви екипи, а дори и от вашите конкуренти.

Чатботове

Може би поне веднъж сте разговаряли с бот в онлайн магазин, в чата на живо на уебсайта или в социалните мрежи, особено във Facebook Messenger. Така изкуственият интелект се прилага за изграждане на по-бързо и качествено обслужване на клиентите.

Освен че отговаря на повтарящите се въпроси на клиентите – свързани с цената, спецификации на продукт/услуга, количество и прочее, – AI се използва по най-добрия начин за приемане и на заявки.

Също така би било най-добре да комбинирате чатботовете с изкуствен интелект с персонализиран маркетинг на съдържанието, за да ги превърнете в проактивни рекламодатели, а не само да ги използвате за директно привличане на клиенти.

ChatGPT

Източник: Unsplash

Разпознаване на речта

Искате ли да усетите какво е да имате J.A.R.V.I.S. от филма на Marvel „Железният човек“? Е, подобни асистенти все още превъзхождат технологиите днес, но това не означава, че няма да се появят в близките години.

Понастоящем вече разполагаме с подобни приложения с възможности за разпознаване на реч. Чували ли сте за Siri, Google Assistant или Alexa? Това са само някои от най-популярните приложения, които използват разпознаване на реч.

Те могат да реагират на произнесени думи, да ги възпроизвеждат и/или преобразуват, за да изпълнят дадена команда. Разпознаването на речта се използва дори в приложения като Google Maps, Shazam и други системи, управлявани чрез звук и глас.

Как маркетолозите могат да се възползват от разпознаването на реч за своите кампании? Според прогнозите, до края на 2024 г. повече от 55% от домакинствата ще разполагат с някаква форма на интелигентни високоговорители, докато през 2018 г. те са били под 20%. Освен това се очаква продажбите от гласово пазаруване да скочат до почти $50 млрд. през 2024 г., в сравнение с едва $2 млрд. през 2018 г. Ако се вярва на данните, това говори за необходимостта от използване на разпознаване на реч във всяка маркетингова кампания.

Динамично ценообразуване

Персонализираното ценообразуване е AI стратегия, при която цената на даден продукт се определя в реално време от търсенето и/или предлагането. 

Ботът на дадено приложение или уебсайт може да следи случаите на използване на прогнозен анализ, като например бисквитки, история, търсения и други дейности, за да ви предоставя цени в реално време. Това означава, че получавате по-малко отстъпки и/или по-високи цени за продукта/услугата, от които се нуждаете в момента. Звучи несправедливо, но една история винаги има две гледни точки.

Клиентите могат да се възползват от динамичното ценообразуване, когато търсенето на даден продукт е намаляло. Добър пример за това е със свободните хотелски стаи. За да се увеличат шансовете за заемане на тези стаи, динамичното ценообразуване може да предложи конкурентни цени, за да привлече клиенти.

Автоматизирано куриране на съдържание за имейли

Курирането на съдържание е свързано с намирането на страхотно съдържание и представянето му на аудиторията по ефективен начин.

Това обаче не е просто повторно споделяне на вече създадено съдържание с последователите ви; този процес се извършва чрез добавяне на повече стойност, благодарение на която е по-вероятно да се ангажира аудиторията ви.

Като добавите инструменти за копирайтинг с изкуствен интелект и инструменти за автоматизация на имейли, можете да курирате съдържание и да го пускате в действие въз основа на предварително определени параметри и въведен текст. Автоматизацията ще ви спести време за планиране и изпращане на съдържание до клиентите. След като сегментирате аудиторията си, AI писането с Byword, например, ще ви помогне да персонализирате съдържанието на бюлетина до всяка една от подгрупите.

Автоматизирано разпознаване на изображения

Големи компании като Google, Facebook, Pinterest и Amazon използват изкуствен интелект, за да идентифицират хора и обекти в изображения и видеоклипове с точност до 99,75%.

Ако сте потребител на Facebook, може би сте забелязали колко точна е станала системата в разпознаването на лицата на вашите приятели в снимките, които публикувате, и автоматичното им отбелязване.

От маркетингова гледна точка разпознаването на изображения може да синхронизира по-добре онлайн съдържанието и посещенията в магазините. Много магазини проследяват посещенията на клиентите в магазините чрез софтуер за разпознаване на лица и ги свързват с техния профил, за да им предоставят по-добро онлайн пазаруване. 

Някои други комбинират тази технология с т.нар. известия за натискане, управлявани от AI, за да изпращат в реално време оферти, отстъпки и строго индивидуални съобщения на всеки потребител поотделно. По този начин се увеличава взаимодействието между магазините и клиентите, както и се запазва и надгражда удовлетвореността от престоя им в магазина.

Осигуряване на качество на данните и поверителност

След като бъде напълно и правилно внедрен, AI може да подобри качеството и неприкосновеността на данните в една компания. Обикновено маркетолозите се нуждаят от огромно количество информация. Ето защо, за да се използват пълноценно възможностите на изкуствения интелект, е от решаващо значение да разполагате с качествени данни и виртуално пространство, подходящо за неговата дейност. 

Помислете за използването на модерен склад за потока от информация и внедрете софтуер за управление „всичко в едно“, за да избегнете проблеми с анализа, причинени от сложното им обработване.

AI ви осигурява по-добро събиране на данни и предотвратява увреждането на този богат източник на информация от кибератаки.

изкуствен интелект

Източник: Unsplash

Успешни маркетингови кампании с AI

Много от водещите глобални марки вече се възползваха от употребата на изкуствен интелект в рекламните си кампании, а някои от тях пожънаха и огромен успех.

Ето няколко примера за успешни интеграции на AI в маркетинга от световните лидери.

Nike – персонализирани онлайн преживявания

ИИ технологиите позволяват на уебсайта на Nike да препоръчва продукти, които са строго подбрани за конкретния клиент. Освен това, потребителите имат опция да търсят и поръчват продукти, използвайки разговорен език и изображения, без да се налагат никакви действия от страна на служител.

Nike използва цялостно изкуствения интелект, за да персонализира преживяването на клиентите си, а това е огромна добавена стойност за техния бизнес.

Amazon – Персонализирани препоръки за пазаруване

Amazon постави стандарта за препоръчване на продукти и днес продължава да бъде лидер на пазара за електронна търговия.

Функцията за препоръчване на продукти на Amazon осигурява на клиентите по-персонализирано и приятно пазаруване. Проучванията показват, че над 50% от купувачите винаги правят проучване, преди да купят даден артикул, за да са сигурни, че правят възможно най-добрия избор. Ето защо продуктовите препоръки ще бъдат от голяма полза за клиентите, за да намерят точно това, което търсят.

Независимо дали препоръките се основават на предишни покупки на клиентите или просто на сходни продукти на различни ценови равнища, те са ефективни инструменти, подпомагащи вземането на решение за поръчка.

Динамично ценообразуване

Освен това, Amazon разработи и стратегия за ценообразуване, за да се наложи на съвременния, постоянно променящ се пазар. Динамичното ценообразуване на Amazon се радва на голям успех. Вместо да целѝ малко по-висока печалба, когато регистрира интерес към даден артикул, компанията използва този метод, за да си гарантира финализирана покупка, понижавайки цените си. 

Това помага на Amazon да изпревари конкуренцията и да предложи на клиентите си по-атрактивни намаления на продуктите.

Alibaba – Магазин FashionAI

Alibaba въвежда изкуствен интелект в модата, за да подобри работата на дребно с модни стоки и дори откри физически магазин FashionAI в Хонконг. Тази употреба на AI опростява пазаруването на облекло и предизвиква интереса на повече клиенти.

Магазинът FashionAI на Alibaba използва 3 ключови функции:

Интелигентно заключване за улавяне на предпочитанията на клиентите 

Продуктите в този магазин имат специални етикети за проследяване, съдържащи радиочестотна идентификация, жироскопични сензори и Bluetooth чипове с ниска консумация на енергия. Всеки етикет събира и представя специализирана информация за артикула, към който е прикрепен. 

Смарт огледала

Огледалата в магазина са разположени на търговската зала и в съблекалните с интелигентни сензорни екрани. Те показват информация за артикулите, с които клиентите взаимодействат, благодарение на интелигентните „ключалки“. 

Допълнително предложение

Концепцията дава възможност на клиентите бързо да получат най-добрата завършена визия с това, което носят в момента. На тях им биват предложени дрехи и аксесоари, съвместими по стил, цвят, размер с основания артикул. 

BMW – Интелигентен личен асистент

Освен технологията за изучаване на водача и адаптиране на системата и изживяването в купето така, че да пасват най-добре на всеки отделен човек, спортните автомобили на BMW с изкуствен интелект са оборудвани и с „умен“ личен асистент. Технологията дава възможност за допълнителни функции на автомобила, като управление на климатика, светлини, мултимедия, и настройки – Caring car, Experience Modes и др.

По своята същност, системата представлява гласово активирано ръководство, което може да предвижда маршрути за пътуване, за да опрости въвеждането на дестинацията, да предупреждава водачите и да се интегрира с други приложения.

Може ли AI да замени маркетолозите? Как могат да работят в тандем?

В края на краищата, маркетинговите решения се вземат от хората. Изкуственият интелект може да помогне на маркетолозите да постигнат по-висока продуктивност и да подобрят онова, което правят, но неговите предложения и функции не могат да заменят изцяло ръководната и стратегическа роля в широк смисъл.

Няма спор, че ИИ помага на маркетолозите да изпълнят заветната си цел за едни по-резултатни, персонализирани и стойностни кампании. За да се постигне успех в AI маркетинга обаче, специалистите трябва да вземат под внимание следните фактори:

  • Уверете се, че данните ви са достатъчни, за да могат AI алгоритмите да се учат от тях и да ги анализират точно;
  • Никога не оставяйте всичко на инструментите, когато става въпрос за персонализации;
  • Определете къде изкуственият интелект може да окаже най-голямо въздействие и да ви донесе най-висока възвръщаемост.

В заключение

Изкуственият интелект е направил скок и от много време насам диктува темпото в маркетинга. Не всеки бизнес се нуждае непременно от подобна технология, но едно нещо е сигурно – AI е бъдещето в глобалната търговия. В случай че притежавате онлайн бизнес и желаете да разгърнете неговия мащаб, ако не използването, то поне познаването на маркетинг инструментите, базирани на AI, е задължително.